تاریخ انتشار : 20 شهریور 1399 - 11:17
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان خبر داد

۱۹ کودک هرمزگانی با علائم کرونا بستری هستند

۱۹ کودک هرمزگانی با علائم کرونا بستری هستند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت : 19 کودک (از نوزاد 17 روزه تا کودک 11 ساله ) با علائم کرونا در بیمارستان کودکان بندرعباس بستری هستند .از این تعداد 10 نفر در بخش کووید و 9 نفر در بخش آی سی یو بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نشستی خبری که به صورت مجازی برگزار شد گفت: ۱۰ نفر از کودکان در بخش کووید  و ۹ نفر در بخش آی سی یو هستند  که  منتظر جواب آزمایش  ۶ نفر از کودکانی که در روزهای اخیرا بستری شدند  هستیم .

دکتر حسین فرشیدی بستری شدگان در این بیمارستان را  اکنون از نوزاد ۱۷ روزه تا کودک ۱۱ ساله ذکر کرد.وی با تاکید بر مراقبت کودکان گفت:استان  هرمزگان در معرض هشدار رو به خطر است  و آمار و ارقامی که این روزها اعلام می شود نشان دهنده دوگانگی است که تعداد فوتی ها پایین اما تعداد بستری های هرمزگان رو به افزایش است.

دکتر فرشیدی ادامه داد:والدین باید نقش کودکان در شیوع و کنترل این بیماری را بیشتر و مهمتر از قبل در نظر بگیرند زیرا بیماری کووید ۱۹ سن وجنس نمی شناسد. وی از مردم خواست فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی را در همه مکان‌ها رعایت و در مناطق شلوغ از ماسک استفاده کنند، نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکلهای بهداشتی، بی توجه نباشند  که نتیجه بی توجهی ،قربانی شدن کودکان، جوانان و عزیزان بسیاری از خانواده ها می باشد.

تست تصادفی از دانش آموزان و معلمان مدارس

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص بازگشایی مدارس و با اشاره به نمونه بردارى و تست تصادفی از دانش آموزان و معلمان مدارس در سطح تمام روستاها و شهرها انجام خواهد شد گفت: بازگشایى مدارس از ۱۵ شهریورماه صورت گرفت و کارشناسان بهداشت تمامى مدارس استان را در ۲ روز اول بازگشایى رصد کردند و تنها یک تا دو مدرسه در سطح استان مواردى را رعایت نکرده بودند که کارشناسان ما تذکرات لازم را به آن ها دادند، اکنون عمده آموزش از دو روز گذشته به سمت مجازى سوق داده شده و در اکثر مدارس تعداد کمى دانش آموزان در کلاس‌ها حضور دارند.

دکتر فرشیدی یادآور شد:هر یک از معلمان و دانش آموزان اگر در این روزها علائمى داشتند به مراکز درمانى مراجعه کنند تا از آنها تست گرفته شود، همچنین به صورت تصادفى نمونه بردارى از دانش آموزان و معلمان مدارس در سطح تمام روستاها و شهرها انجام خواهد شد. وی افزود: همچنین بر اساس دستورالعمل ستاد کرونا نظارتهایی  برروی  سرویس مدارس انجام  می شود.

اعلام مراکز و داروخانه های مورد نظر برای توزیع واکسن آنفلوآنزا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در ادامه سخنان به توزیع واکسن آنفلوانزا از اول مهرماه اشاره ای داشت. وی در این زمینه  گفت: در تلاشیم از اول مهرماه واکسن آنفلوآنزا را توزیع کنیم و این واکسن مورد نیاز استان هرمزگان را ۲۵۰ هزار عدد پیش بینی کردیم که مراکز و داروخانه های مورد نظر برای توزیع واکسن آنفلوآنزا را بزودی معرفی و اعلام می کنیم تا شهروندانی که ضرورت دارد به آن ها مراجعه کنند.

دکتر فرشیدی با اشاره به اینکه هیچ کمبودی در داروهای مورد نیاز درمان کرونایی طبق دستورالعمل های تعیین شده در استان هرمزگان وجود ندارد، بیان کرد: برخی تجویزات دارویی در فضای مجازی مطرح می شود که طبق دستورالعمل های جهانی و داخلی نیست.

وی  یادآورشد:: در سال گذشته به دلیل تقاضاى پایین واکسن آنفلوآنزا،  تعداد زیادى را دور ریختیم اما امسال با توجه به تقاضاى بالا، حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار واکسن آنفلوآنزا را تهیه کرده ایم، باید توجه داشت که بیشتر افرادى که در گروه‌هاى خطر هستند نیاز به ترزیق واکسن دارند.

بخوانید :  علت کمبود کپسول گاز در شهرستان میناب چیست؟

دکتر فرشیدی  با تاکید بر اینکه  هیچ کمبود دارویى در بیمارستان‌هاى استان براى درمان بیماران کرونایى وجود ندارد و روش‌هاى درمانى نظیر پلاسمافرز و پلاسما درمانى هم در استان ما، بیش از سایر استان‌ها در حال انجام است تصریح کرد: از نظر تجهیزات و دارو برای بهبود بیماران کووید-۱۹ طبق دستورالعمل و استاندارد کمبود نداریم ، درمان از طریق دستگاه پلاسمافرز، انجام پلاسما درمانی، داروی فاویپیراویر و همچنین هموپرفیوژن جزو دستورالعمل نیست و به لحاظ تجربه و تاثیر بر درمان انجام می شود.على رغم وجود نداشتن در پروتکل‌هاى وزارت بهداشت، براى برخى بیماران استفاده می‌شود.

بستری روزانه ۲۳۰ تا ۲۵۰  نفر مبتلا به کووید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه روزانه ۲۳۰ تا ۲۵۰ مورد بستری کووید ۱۹  در سطح استان هرمزگان وجود دارد و که نتیجه تست PCR حدود ۵۰ درصد از آنها مثبت است گفت: تاکنون از ۶۲ هزار نفر در استان تست کرونا گرفته شده است که از این حیث در سطح کشور، استان سوم هستیم.

دکتر فرشیدى از ترخیص ۹۰ درصد از کل بیماران بسترى با حال خوب مطالبی گفت و افزود: و از بین بیمارانى که به ICU منتقل شدند و به دستگاه تنفس مصنوعى نیاز پیدا نکرده‌اند، حدود ۵۰ درصد از آنها بهبود پیدا کردند در این بین تنها ۳۳ درصد از بیمارانى که به دستگاه تنفس مصنوعى وصل شده‌اند بهبود یافتند؛ البته این عدد خوبى در استان ما به محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ۱۷ بیمار کرونایی در هرمزگان وابسته به دستگاه تنفس مصنوعی و بدحال هستند که عمدتأ در بندرعباس مستقر هستند. 

دکتر فرشیدی اظهار داشت: آمار جانباختگان در این روزها کمتر شده است اما همچنان تعداد بیماران بسترى نوسان دارد و ادامه افزایش آمار بسترى، موارد فوتى و بیماران ICU را در هفته‌هاى بعد افزایش خواهد داد اما انتظار ما این است، موارد کووید مثبت در آینده کاهش یابد.وی با اشاره به اینکه در کل ۲۴.۲ درصد بیماران کرونایی هرمزگان روستایی و مابقی شهری هستند، عنوان کرد: در حال انجام دومین مرحله از پایش میزان ایمنى جامعه با آزمایشات سرولوژى هستیم تا در نهایت بتوان گفت که سیر بیمارى در سطح استان چگونه بوده است و گسترش ویروس رو به کاهش یا افزایش است؛ در این مرحله از ۱۲۰۰ نفر تست سرولوژى گرفته خواهد شد خواهشمندیم از تمام کسانى که با آنها تماس گرفته می‌شود تا نمونه خون دهند، همکارى لازم را داشته باشند.

نتیجه مراسمات و مسافرت‌هاى هفته اخیر در آینده

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پیرامون مراسمات و مسافرت‌هاى هفته اخیر گفت: خوشبختانه بیش از ۷۳ درصد عزادارى‌ها در استان با رعایت اصول بهداشتى برگزار شد و تنها در هیئت‌هاى حاشیه شهر و روستاها به خوبى صورت نگرفت که تذکرات لازم به آنها داده شد.

 دکتر فرشیدی  افزود: برگزارى نماز جمعه هم بسیار مناسب صورت گرفته و مشکلى از این نظر نداشته‌ایم در کنار این مراسمات، سفرهایى صورت گرفت که نتیجه آنها در روزهاى آینده مشخص خواهد شد.

لینک کوتاه : https://sedayeminab.ir/?p=2648
  • کد خبر : 2648
  • نویسنده : آنا رام
  • منبع خبر : صبح ساحل
  • 5362 بازدید
  • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.