تاریخ انتشار : 04 دی 1398 - 19:02
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

وضع درمان هرمزگان اصلا خوب نیست/تأیید سه مورد مرگ بر اثر ویروس آنفلوآنزا در هرمزگان

وضع درمان هرمزگان اصلا خوب نیست/تأیید سه مورد مرگ بر اثر ویروس آنفلوآنزا در هرمزگان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه وضع درمان استان اصلا خوب نیست، تصریح کرد: در جریان شیوع آنفلوآنزا در کشور سه مورد مرگ بر اثر ویروس آنفلوآنزا در هرمزگان تایید شد.

به گزارش صدای میناب ، دکتر حسین فرشیدی صبح امروز (چهارم دی ماه ۹۸) در نشستی خبری اظهار کرد: وضع درمان استان اصلا خوب نیست، ادغام خدمات آموزشی درمانی در بخش سلامت، بیمارستانی و بهداشت صورت گرفته و کارهایی که انجام می شود، جوابگوی نیاز استان نیست.

وی با بیان اینکه هنوز به چیزی که به دنبالش بودیم نرسیدیم، تصریح کرد: شکاف عظیمی بین وضعیت استان و کشور داریم، هرمزگان استانی است که ما محروم نگه داشته ایم و از پتانسیل های قوی که دارد استفاده نکردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه در ماه گذشته در پرداخت حقوق کارکنان مشکل داشتیم، اضافه کرد: از بیمارستان میناب بازدیدی داشتم که بسیار شلوغ بود، تصمیم کمک از نیروهای کمک پرستار گرفتیم اما امروز نمی توانم این کار را انجام دهم و در پرداخت حقوق آن ها خواهم ماند.

وی با تأکید بر اینکه سه ماه آخر سال ۹۸ برای ما بسیار سخت خواهد بود، اظهار کرد: امیدوارم در سال جدید وضعیت ما بهتر شود، نفت، صنایع و معادن موهبتی برای کشور است که امیدوارم با راهکارهایی بتوانیم استفاده لازم را از این منابع داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اضافه کرد: درخصوص آنفلوآنزا حمله شدیدی در دو ماه گذشته داشتیم، پیک آنفلوآنزا و بیماری های ریوی را هر سال در آبان و بهمن ماه داریم اما امسال بیشتر بود.

فرشیدی ادامه داد: در دو الی سه ماه اخیر ۷۴۳ مورد بستری با بیماری تنفسی داشتیم، از ۱۲۹ مورد نمونه گیری انجام شده و به تهران ارسال شد.

وی ادامه داد: متاسفانه ۱۶ مورد مرگ رخ داد که سه مورد تایید شد ویروس آنفلوآنزا مسبب آن بوده که دو مورد آن مادر باردار بودند، افرادی که بنیه ضعیفی دارند یا بیماری های قلبی، ریوی، نقص ایمنی، سن بالا و بارداری دارند در خطر بیشتری هستند و باید پیش از این واکسن می زدند.

وی اظهار کرد: بعد از این اطلاعیه افرادی که نیازی به زدن واکسن نداشتند، برای واکسن مراجعه کردند، داروهایی که کورتون و استروئید دارند، علائم بیماری را کاهش می دهد اما از نظر ایمنی ضعیف می شوند و خطر را بسیار بالا می برند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه اگر افراد به موقع مراجعه کرده بودند زنده می ماندند، افزود: از ۱۲۹ مورد ۱۸ مورد آنفولانزای مثبت داشتیم.

فرشیدی تصریح کرد: در مقطعی شدیدا دچار کمبود دارو شدیم که اواسط آذر این مشکل حل شد، تصمیمی گرفته شد که برخی داروها را متخصصین داخلی، عفونی یا ریه تجویز کنند.

وی عنوان کرد: درمان سرماخوردگی آنتی بیوتیک نیست بلکه استراحت و مصرف مایعات است، برای سال آینده بهتر است بیماران قلبی، سنین بالا و مادران باردار حتما در شهریور ماه واکسن آنفلوآنزا را بزنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطرنشان کرد: امسال ۳۰ درصد افزایش نیروی تخصصی در استان داشتیم و بالای ۸۰ نیروی متخصص و فوق تخصص جذب کردیم، در بخش درمان سرطان و بیماری های خونی، اطفال، نفرولوژی و … کمبودهایمان رفع شده است، متخصصین داخلی و اطفال نیز در روزهای آینده به بشاگرد اعزام می شوند.

بخوانید :  ویژه بی خاصیت/ میناب فقط عنوان فرمانداری ویژه را یدک می کشد

فرشیدی اضافه کرد: در خصوص کیک هایی که حاوی قرص و کپسول بود، اولین گزارش از پارسیان بود، که دانش آموزی در مدرسه ای کیکی باز کرده و در آن قرص موجود بوده و قرص را برای تضخیص فرستادیم؛ احتمال می دادیم بچه ها بازی گوشی داشته باشند چراکه معلوم بود در کارخانه اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: متاسفانه به مرور این اتفاق بیشتر افتاد و همه گیر شد و سیستم های اطلاعاتی وارد کار شدند و مشخص شد اقدامی برای به هم زدن آرامش عموم بوده، محتویات داروها نیز خوشبختانه خطرناک نبودند اما دستگاه های نظارتی و اطلاعاتی ورود کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: مشکلاتی از نظر روانی در جامعه ایجاد شد که خوشبختانه با ورود دستگاه های اطلاعاتی حل شد و امیدواریم دیگر چنین مواردی دیده نشود.

فرشیدی عنوان کرد: در خصوص عطاری‌های سطح شهر که داروهایی توزیع می‌کنند افراد در صورت مشاهده باید به تعزیرات حکومتی مراجعه و شکایت خود را مطرح کنند؛ دارو در صورت داشتن سیب سلامت مشکل ندارند و فروشنده مقصر است که بدون مجوز توزیع می‌کند.

وی تصریح کرد: در خصوص تجهیزات تخصصی بیمارستان شهید محمد دچار کمبودهایی هستیم که در حال رایزنی و تلاش برای رفع این کمبودها هستیم، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد بدهی  دارد که بیش از ۲۵ درصد آن مربوط به تجهیزات است، تا امروز ۱۲۷ الی ۱۲۸ میلیارد تومان از بیمه سلامت، حدود ۸۰ میلیارد تومان از تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح بین ۳ تا ۴ میلیارد تومان طلب داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عنوان کرد: ۶۰ هزار اتباع افغانستانی در هرمزگان داریم که بیمه و پول درمان ندارند و هزینه‌هایی به ما تحمیل می‌کند که قابل محاسبه نیست.

فرشیدی بیان کرد: بیماری مالاریا برای استان ما مهم است، الآن در زمان ریشه‌کنی هستیم، سال گذشته ۵۸ مورد داشتیم که هیچ‌کدام ایرانی نبوده‌اند، چقدر باید مواظبت کنیم که دوباره همه‌گیر نشود و این‌ها همه برای ما هزینه است؛ مسئله اتباع خارجی برای ما تبعات اجتماعی و بهداشتی دارد که باید رسیدگی شود.

وی اظهار کرد: ساخت بیمارستان ۲۷۰ تخت خوابی که پالایشگاه نفت ستاره در حال ساخت آن است، پیشرفت فیزیکی خوبی داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: پرداختی‌های ما همه از خزانه است، سال گذشته درآمد ما کم شد و با توجه به اینکه بیمه سلامت که پرداختی ندارد، سقف پذیرش ۲۵۰ میلیارد تومانی برای ما تعیین کرد و ما هنوز با این بیمه مشکلاتی داریم، تنها از سال ۹۸، ۴۰ میلیارد تومان طلب داریم.

فرشیدی عنوان کرد: سال گذشته بیش از سقف عملکرد داشتیم که دولت باید برای تأمین آن فکری کند، مهم‌ترین پروژه عمرانی ما بیمارستان شریعتی است و تمام توان خود را گذاشته‌ایم که آن را به‌جایی برسانیم اما متأسفانه شریعتی در کمبود بودجه دارد خاک می‌خورد و حداقل نیاز به ۳۰ میلیارد تومان دیگر بودجه دارد.

وی تصریح کرد:  بیمارستان ۵۳۱ تخت خوابی ما اعتبار خوبی دارد اما از روند اجرای پروژه راضی نیستم و انتظار سرعت بیشتری در پیشبرد آن دارم؛ پروژه بیمارستان راضی نیز آماده کلنگ زنی است.

لینک کوتاه : https://sedayeminab.ir/?p=866
  • کد خبر : 866
  • نویسنده : صدای میناب
  • منبع خبر : ایسنا
  • 773 بازدید
  • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.